„Co dwie brody, to nie jedna. Kompendium wiedzy o zaroście” Aleksandra Woldańska-Płocińska

WP_20170112_13_07_46_Pro.jpg

Ostatnio udało się nam spotkać w dosyć sporym gronie przyjaciół. Niektórzy z nich mieszkają blisko, inni na co dzień przebywają za granicą i nie mamy okazji widywać się zbyt często. Co od razu rzuciło nam się w oczy to fakt,  że w zgromadzonym towarzystwie zarostu nie posiadały jedynie kobiety i niemowlęta – brody rządzą. 😉 W tym kontekście ta niewielka (69 stron) książeczka napisana i zilustrowana przez Aleksandrę Woldańską-Płocińską trafiła do nas w idealnym momencie, jako prezent świąteczny dla mojego (aktualnie brodatego) męża.

Jeśli chodzi o treść to na pewno nie jest to kompendium kompletne, a raczej napisane z humorem i pełne ciekawostek wprowadzenie do tematu, które aż prosi się o odświeżenie
i poszerzenie pewnych wątków. Wyszło bardzo interesująco i chciałoby się więcej!

W czasie lektury uwierał mnie brak wzmianki o coraz liczniejszych w Polsce barber shopach, a właściwie podkreślanie, że usługi golibrodów są mało popularne. I w końcu coś mnie tknęło i spojrzałam na datę wydania – 2011 rok, więc  zagadka potencjalnego niedopatrzenia została wyjaśniona i wybaczona ;). Natomiast jeśli chodzi o ostatni rozdział „Linki” to niestety zdążył się prawie w całości zdezaktualizować. Można by go spokojnie zastąpić obszerniejszym rozdziałem na temat, na przykład pielęgnacji zarostu. Siłą rzeczy mieszkając z brodaczem wiem, że to temat rzeka, a maszynka elektryczna i brzytwa nie wyczerpują zagadnienia.

Ogromne plusy ode mnie za wszelkie odwołania historyczno-kulturowe pokazujące, że kwestia czy nosić zarost czy nie miała o wiele większe znaczenie niż można by przypuszczać, a także za poświęcenie jednego z rozdziałów brodatym kobietom (polecam Wam szczególnie historię niejakiej Julii Pastarny).

Na koniec absolutny hit i drugi, największy atut tej książki – ilustrowana klasyfikacja rodzajów zarostu. Zresztą zerknijcie sami:

wp_20170119_12_08_10_prowp_20170119_12_08_18_prowp_20170119_12_08_44_pro

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “„Co dwie brody, to nie jedna. Kompendium wiedzy o zaroście” Aleksandra Woldańska-Płocińska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s