#chcę to! odcinek pierwszy

chceto

Doprawdy to jest nieznośne!
Na półce przy łóżku, na regale w dużym pokoju, w łazience koło wanny, w kuchni na blacie, w torebce – w s z ę d z i e. Książki do przeczytania, książki do doczytania.
W księgarniach wirtualnych i tych jak najbardziej „w realu” migają mi kolejne zapowiedzi, nowości i konkursy – nęcą. Dopisuję więc do listy i walczę sama ze sobą, żeby nie kupować nowych.

„Atlas: Doppelganger” Dominika Słowik
– bo najpierw w oko wpadła mi okładka, później przypadkiem przeczytałam wywiad
z autorką
, a przysłowiowym „gwoździem do trumny” była znowu opcja zajrzyj do środka
i przeczytaj na kawałek na stronie wydawnictwa.

„W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji odradza się Macondo i zarazem Ulica Krokodyli. Zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych opisany jest ostro, sugestywnie – tak dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu. Przez swoje bogactwo i wielość perspektyw powieść ta może być interpretowana na wiele sposobów. Tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy. 
Doppelganger.
Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość. Ucho, które wsłuchuje się
w pulsujący rytm miejskich legend. Ręka, która kreśli opowieść jak nikt przed nią”

„Inna dusza” Łukasz Orbitowski
– odkąd przeczytałam „Tracę Ciepło” śledzę na bieżąco wszystko: teksty na blogu, felietony i wywiady. Data premiery najnowszej książki przewidziano na 30 kwietnia. Nie wiem kto projektował okładkę książki, ale jest świetna i mam wrażenie bardzo w opozycji od tego co znajdziemy w środku .

„Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec. Pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią.”

„Umarli mają głos” Marek Krajewski i Jerzy Kawecki
– bo idealnie pasowałaby do kolekcji obok tytułów „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” i „Stulecie detektywów”

„Na tropie polskich morderców.
12 wstrząsających zbrodni.
12 historii mrożących krew w żyłach.
1 stół sekcyjny.” 

…a nad nim znany pisarz i patolog. Jestem ciekawa jak wypadnie Krajewski opisując zbrodnie tym razem prawdziwe. Premiera we wrześniu.

„Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków.” Marta Sapała
– bo wiem, że kupuję za dużo, coraz częściej przeraża mnie ilość gratów i „niezbędnych” przedmiotów wokół mnie, a w codziennym rozrachunku najboleśniejszy bilans to ten, gdzie czas = pieniądz. Marta Sapała opisuje radykalny eksperyment na jaki chyba nie byłabym gotowa:

„Nie pamiętam już, kiedy i dlaczego przyszło mi do głowy, że kluczem do codzienności może być portfel. Jego zawartość (bądź jej brak) i to, co się z nią robi. Piszę o tym, co się dzieje, gdy spróbuje się – na jakiś czas – radykalnie ograniczyć codzienną konsumpcję. Oskubać ją do tego, co naprawdę niezbędne. Tymczasowy zakupowy post, na podjęcie którego zdecyduje się kilkanaście gospodarstw domowych z całej Polski, stanie się też częścią mojej codzienności. Na dwanaście eksperymentalnych miesięcy.
Na cały roczny cykl.

Przez ten rok zaglądam do nie swoich portfeli, spiżarni, szaf i głów. Dowiaduję się, ile może kosztować przetrwanie, wykończenie mieszkania, zaproszenie na świat człowieka. Ile płacimy za poczucie bezpieczeństwa, szacunek, spokój. Jaka jest cena dostępu do zdrowia, wiedzy, czystego powietrza, wody, chlorofilu. Jak przeliczyć czas na pieniądze, pieniądze na przedmioty, przedmioty na relacje. Czy redukcja we wszystkich tych dziedzinach daje swobodę, a może wręcz przeciwnie – uwiera?
Czy „mniej” w jednej dziedzinie oznacza „więcej” w innej? I dlaczego bilans między nimi nie chce się zgodzić?”

„Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzata Halber
– bo wydaję mi się, że ta książka może być zarówno przestrogą jak i inspiracją do walki
ze swoimi słabościami:

„Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym
z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować.
Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią. Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre.
Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.

(…) to szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i o znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.”

„Siódemka” Ziemowit Szczerek
– bo przeczytałam „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” która mnie zaskoczyła, rozśmieszyła a na koniec zmusiła do zastanowienia nad tym jak postrzegamy wschodnich sąsiadów i jak to świadczy o nas samych. Tym razem Szczerek pisze wprost o Polsce z perspektywy drogi krajowej numer siedem i myślę, że „Siodemka: może być nawet lepsza, niż jego poprzednia książka.

„W Siódemce poddaje wiwisekcji „Polskę najpolstszą”, samo jej serce, gdzie biją źródła wszystkich jej bolączek i frustracji, matecznik polskiego marazmu, bylejakości i magmy, rdzeń pełen szyldozy i płotów odlanych z betonu, gdzie winy za chaos i syf nie można zrzucić na nikogo prócz nas samych.”

„Za ścianą” Sarah Waters
– wszystko przez Miasto Książek, okazuje się, że jakimś cudem ominęło mnie całe zamieszanie wokół twórczości Sarah Waters, a przecież akcja jej powieści toczy się
w moich ulubionych okresach historycznych, właściwie powinnam sobie w tym miejscu wypisać całą jej bibliografię do nadrobienia.

„Owdowiała pani Wray i jej dwudziestosześcioletnia córka Frances – niezamężna,
o intrygującej przeszłości i widokach na staropanieństwo – są zmuszone przyjąć lokatorów. Przybycie Lilian i Leonarda Barberów, młodego, nowoczesnego małżeństwa z „klasy urzędniczej”, wnosi niespodziewany chaos w ich szarą rzeczywistość: hałaśliwą gramofonową muzykę, atmosferę nieustannej zabawy i koloryt. Zaintrygowana Frances zagląda do ich życia przez uchylone drzwi i nasłuchuje odgłosów zza ściany. Kiedy nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z Lilian, ich lojalność wobec bliskich staje pod znakiem zapytania. Rodzi się wiele pytań, jedna strona wraca do przeszłości, druga otwiera zupełnie nowy rozdział. I nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki to wszystko znajdzie finał.

„Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka.” Swietłana Aleksijewicz
– bo przeczytałam już większość książek Aleksijewicz i za każdym razem wywarły na mnie ogromne wrażenie. Nie zasypia się po nich łatwo, kiedy nagłówki wiadomości straszą wojną, ale warto, szczególnie że  „oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią.”

„Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus.
Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada
o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji
i zderzeniu z rzeczywistością.
To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla.”

 Przede mną wyzwanie – keep calm & przeczytaj wszystkie zaległe książki zanim rzucisz się na kolejne 😉

Reklamy

5 uwag do wpisu “#chcę to! odcinek pierwszy

    • no właśnie problem leży gdzie indziej, że dużo to cieszy, ale nie mam tyle czasu, żeby je przeczytać wszystkie a tu ciągle przybywa nowych – frustracja 😉
      Co do przygarniania to mogę chętnie wypożyczyć 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s